Aneb cyklus odborných přednášek online.

Archiv přednášek:

Jednotlivá videa odkazují vždy na všechny přednášky z daného dne. Sledovat můžete přímo zde, nebo na YouTube kanálu Mezi Ploty

Pátek 21.10.

Sobota 22.10.

Neděle 23.10.

Program přednášek s odborníky


21.–23. 10. 2022

 
PÁTEK 21.10.
9:00Mgr. Jan Sobotka (výkonný ředitel Fokus Praha, z.ú.) - Válečný konflikt za humny, co to dělá s naší psychikou?
Uprchlíci, pandemie a teď konflikt nedaleko od nás. Jak tyto situace a nestabilita dnešní doby ovlivňují psychiku lidí? Nejen na téma aktuálního dění, ale i o svítání na lepší časy v oblasti péče o duševní zdraví si popovídáme s Mgr. Janem Sobotkou, ředitelem Focusu Praha.

KONTAKT:
www.FOKUS-PRAHA.cz
[email protected]
10:00Lucie Kočová (Úsměv mámy, z.s) - Mateřství - očekávání versus realita
Jak formuje ženy mateřství. Jak je ovlivňuje to, že je třeba vše jinak? Dá se na to připravit? O nejšťastnějším období v životě ženy ze všech úhlu pohledu…

KONTAKTY:
[email protected]
www.USMEVMAMY.cz
www.CENTR-UM.cz
11:00Andrea Scheansová Ph.D. (PNB) - Jaký má pro duši smysl psychotický prožitek?
Psychotický prožitek může mít charakter psychospirituální krize, ale ne každá taková krize může být psychotickým prožitkem. Jungovská psychologie popisuje psychotický prožitek jako stav, kdy se propadnete do snu, ale jste při vědomí a nevědomé obsahy psyché se vynoří. Jak takovou zkušenost zpracovat? Jaký je smysl toho, co člověk prožil? Povídání i o tom, co může prožívat naše duše a jak s tím pracovat.

KONTAKT:
www.ANDREASCHEANSOVA.cz
12:00Břetislav Košťál (Peer konzultant) - Zaostřeno na duši
Upřímná výpověď o životě a dospívání s psychózou. Jaké bylo vyrůstat po sametové revoluci? Co vše může přinést hledání spirituality? Jak se s psychózou pracuje, žije a hledá životní partner? Na tyto otázky odpoví Břetislav Košťál, zakladatel Studia27, který se na poli duševního zdraví coby peer a lektor pohybuje již 21 let.
13:00PŘESTÁVKA
14:00Kamil Rain (Peer konzultant) - I smrt mě naučila žít
Kamilovi se ve 20 letech otočil život. Studium, velké životní plány a cíle. Náhle však přišla nová realita - onemocnění, které zcela změnilo jeho plány. Jak se dá s duševní nemocí vrátit do běžného života i ve chvíli, kdy to vypadá beznadějně? O velké odvaze, chuti žít a udělat z překážek výzvu v rozhovoru s Kamilem, kterému se životním milníkem stalo také setkání se smrtí, k němuž jej přivedla jeho nemoc.
15:00MUDr. Marek Páv, MBA, Ph.D. (Náměstek pro zdravotní péči a primář Akutní péče I., Psychiatrická nemocnice Bohnice) - Akutní a neodkladné stavy v psychiatrii

S náměstkem pro zdravotní péči Psychiatrické nemocnice v Bohnicích si budeme povídat o akutních a neodkladných stavech v psychiatrii. Dotkneme se i případů nedobrovolného zadržení a řeč bude i o nejnovějším pavilonu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.

KONTAKT:
www.BOHNICE.cz
16:00Kristina Allaniiazová (NÚDZ) - Pomoc Ukrajině
Národní ústav duševního zdraví uvedl letos projekt na pomoc Ukrajině. V rámci této podpory nabízí psychoterapeutickou pomoc uprchlíkům formou projektů, o nichž si s námi přijde popovídat jejich koordinátorka Kristina Allaniiazová.

KONTAKT:
www.nudz.cz/POMAHAME-UKRAJINE
17:00Mgr. Kateryna Bikir a Kristina Allaniiazová (NÚDZ) - Psychoterapeutická pomoc uprchlíkům v praxi
Co dělá s psychikou lidí přímý válečný konflikt, s čím vším se musejí vypořádat a jakým otázkám čelit? Jak se pracuje s lidskou duší tak, aby se minimalizovaly následky takových situací nejen pro aktuální prožitky, ale i pro budoucí duševní zdraví?

KONTAKT:
www.nudz.cz/POMAHAME-UKRAJINE
18:00Mgr. Zuzana Pavelcová (Psychologický institut Re:Life) - O závislosti na online světě
Proč jsou sociální sítě a online hry návykové? Jak poznat u dětí závislost na internetu a jak zabezpečit jeho bezpečné užívání? Zjistíme, jakým způsobem digitální svět ovlivňuje emoční a sociální vývoj dítěte, proč sledování obrazovek nestačí k dostatečnému rozvoji osobnosti.
SOBOTA 22.10.
9:00Mgr. Juraj Žáček (Psychoterapeut) - Narativní přístup v psychoterapii
Jsou to rozhovory, které pomáhají... Jaké to je, když se v rámci psychoterapie vede rozhovor, který vás zorientuje v nepřehledné situaci? Dokáže tento způsob pomoci s nalezením správného řešení? Odpověď najdeme nejen ve rčení: "Než dlouze rozjímat nad zámkem, raději hledat správný klíč!", ale také v rozhovoru s Mgr. Jurajem Žáčkem.

KONTAKT:
www.JURAJZACEK.cz
10:00Mgr. Aleš Jirmus (Vrchní sestra akutního příjmu, Psychiatrická nemocnice Bohnice) - Jaké to je pracovat na akutním příjmu?
Pojďme se podívat na každodennost práce na akutním příjmu v psychiatrické nemocnici pohledem zdravotních pracovníků. Jaké situace každodenně zažívají, jak takový příjem pacientů probíhá? Více se dozvíte v rozhovoru s vrchní sestrou akutního příjmu panem magistrem Alešem Jirmusem z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.

KONTAKT:
www.BOHNICE.cz
11:00Sára (Tyrnerová) Svoboda (sdružení Nejsem psychopat) - Onemocnění duše a začlenění do zaměstnání
Inspirující rozhovor o tom, jaké to je začlenit se do pracovní činnosti s duševním onemocněním. Je určený všem, kteří hledají své uplatnění a také zaměstnavatelům, aby věděli, jak může být takový člověk přínosem pro jejich společnost a poslání.

KONTAKT:
NEJSEMPSYCHOPAT.weebly.com
12:00Mgr. Martin Titman (Drop In) Proč ujíždíme na blbostech?
Věříme každému názoru, který se nám líbí, někdy máme zase potřebu "hejtovat" vše... Jak se projevuje strach v našich životech? Zažíváme úbytek intelektu? Rozhovor o závislostním chování s Martinem Titmanem.

KONTAKTY:
www.DROPIN.cz
[email protected]
+420 222 221 431
13:00Mgr. Martin Titman (Drop In) Opravdu potřebujeme změněné stavy vědomí?
Jaké jsou nástrahy a spojení se závislostním chováním u lidí, kteří rekreačně nebo nekontrolovatelně užívají psychedelika a další látky? Jaká jsou rizika? A je taková zkušenost skutečně pro každého?

KONTAKTY:
www.DROPIN.cz
[email protected]
+420 222 221 431
14:00PŘESTÁVKA
15:00Mgr. Martin Titman (Drop In) - U závislého člověka jsou drogy často posledním problémem
Pojďme se s Martinem Titmanem podívat na drogové závislost z pohledu, že samotné "užívání drog je symptom"... Drogy totiž paradoxně lidem často pomáhají. Ale co jim předchází? Závislosti na vztazích, rodičích, rozpor se společností a další stavy, jimž pak samotná drogová závislost "nasadí korunu".

KONTAKTY:
www.DROPIN.cz
[email protected]
+420 222 221 431
16:00Mgr. Martin Titman (Drop In) - Příběhy ze života s drogami…
Martin Titman je člověkem "v první linii". Denně se setkává s příběhy lidí, a to jak těmi se šťastným koncem, tak i těmi méně úsměvnými. Všechny mají jedno společné, plyne z nich poučení pro nás všechny. Vydejte se s námi v tomto rozhovoru za příběhy, které nás mohou všechny inspirovat.

KONTAKTY:
www.DROPIN.cz
[email protected]
+420 222 221 431
17:00PhDr. Václav Mertin - Vliv aktuální situace na dětskou duši
Jak děti vnímají současné dění ve světě? Jak jim vysvětlit, co se okolo nás děje? Jak o tom s nimi mluvit? Zveme Vás na příjemné povídání s panem doktorem Mertinem, které nám posvítí na to, jak moc je péče o dětskou duši důležitá, a to nejen v této době.
18:00 Mgr. Martina Denemarková, Šimon Strakatý, MSc. (Intervenční centrum) Domácí násilí - jak jednat v situaci, kdy jsem obětí?
První známky domácího násilí nemusí být často rozpoznatelné. Oběti se často vaří, jako žába ve vodě, která ve chvíli, kdy "vře" nemůže vyskočit. Jaké existují možnosti pro ty, kteří jsou domácímu "teroru" vystavení? To si povíme v rozhovoru se zástupci pražského Intervenčního centra.

KONTAKT:
www.csspraha.cz/intervencni-centrum
19:00
Mgr. Martina Denemarková, Šimon Strakatý, MSc. (Intervenční centrum) - Domácí násilí - i pro agresora existuje cesta pomoci…
Jaké jsou možnosti pomoci těm, od nichž domácí násilí proudí? Jak může člověk sám na sobě rozpoznat první známky toho, že sám sebe nezvládá a situace může přejít do většího rozměru?

KONTAKT:
www.csspraha.cz/intervencni-centrum
NEDĚLE 23.10.
9:00Kateřina Navrátilová (Peer konzultantka z Dobrého místa) - Cvoklife aneb můj život s depresí a bipolární poruchou
Kateřina se setkala s poporodní a periodickou depresi i bipolární poruchou. Její cesta za zotavením znamenala hledání, jak zvládat každý den - péči o děti, ale i ostatní radosti a strasti, které život přináší. Kateřininy zkušenosti s prvními projevy onemocnění mohou posluchačům nabídnout cestu, aby se sami neztratili, jak se někdy skoro stalo Katce na její cestě.

KONTAKT:
www.DOBRE-MISTO.cz
10:00Eliška Kvasničková (Peer v peer klubu v Bohnicích, organizace Dáme čaj a kávu) - Studium sociální patologie a neurologické onemocnění jako “záchranná brzda”
Eliška se s formami deprese potýkala přibližně od 15 let. Později, když se v rámci svého studia specializovala na problematiku afektivních poruch a sebevražednosti, si začala uvědomovat své vlastní duševní potíže. Deprese však začala naplno řešit, až když se objevila neurologická nemoc. Pojďte se s námi podívat na Eliščinu cestu, na které je sice často smutek, ale také obrovská naděje a dávka energie a chuti pomáhat ostatním. Eliška dnes pracuje jako peer v Peer klubu v Bohnicích, ale založila také vlastní organizaci.

KONTAKTY:
www.BOHNICE.cz
www.DAMECAJAKAVU.com
11:00Renata Tumlířová (Kaleidoskop) Dialektická behaviorální terapie
S ředitelkou organizace Kaleidoskop probádáme pole dialektické behaviorální terapie v oblasti poruch osobnosti. K čemu se tento typ terapie používá a s čím může nejlépe pomoci?

KONTAKT:
www.KALEIDOSKOP-OP.cz
12:00
Veronika Vinterová (Opravdovost - institut osobního rozvoje) - Integrální kouč a průvodci osobního rozvoje
Stres, vyhoření, neštěstí ve vztazích. Co dělat, když se ve své, životě jednoduše necítíme šťastni? Jakou roli může sehrát průvodce - osobnostní kouč? Jak je možné prožít transformaci a co to vlastně znamená? Proč je důležité neopomenout žádný z pilířů bytí - tělo, emoce i mysl? O tématech spojených s koučováním, osobním rozvojem a o osobní transformaci s Veronikou Vinterovou.

KONTAKT:
www.OPRAVDOVOST.cz
13:00Veronika Vinterová (Opravdovost - institut osobního rozvoje) - Mindfulness meditace všímavosti
Vědecky ověřená technika, která je dnes známá celému světu. Mindfulness neboli všímavost je směr, který nám umožní prožívat věci jinak - zvládat stres i mít lepší mezilidské vztahy. Co to je mindfulness a jak jej můžete praktikovat i vy?

KONTAKT:
www.OPRAVDOVOST.cz
14:00Zdeněk Císař (Peer klub Psychiatrické nemocnice v Bohnicích) - Sebestigmatizace
Dokud Zdeněk nepochopil, že on sám se stigmatizuje a pohlíží na sebe sama nespravedlivě, nemohl se pohnout dál. Po uvědomění, že ona stigmatizace prostupovala jeho myšlenky, mohl s tématem začít pracovat a své potíže řešit. Rozhovor o tématu, které se týká více lidí, než si možná myslíme...

KONTAKTY:
[email protected]
www.BOHNICE.cz
15:00
Mgr. Jakub Herzán (Peer konzultant a peer koordinátor v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích) - Jak do toho nespadnout?
Alkohol si čas od času rádu užije každý. Ale kdy už pomyslné hodiny závislosti hlásí za minutu 12? Říká se, že pokud z 6 kritérií závislosti splňujeme alespoň 2, už máme problém. Rozhovor s Jakubem Herzánem o alkoholismu a o tom, jak rozpoznat varovné signály.

KONTAKTY:
[email protected]
+420 284 016 729
Přednášky odborníků byly uspořádány za podpory MZČR.