Co se děje Mezi ploty?

Milí meziplotaři,

kvůli následkům pandemie covidu-19 a z důvodu probíhající války na Ukrajině není v roce 2022 bohužel možné uspořádat adekvátní 30. ročník festivalu Mezi ploty. Proto jsme se rozhodli přesunout akci na příští rok, kdy – jak všichni doufáme – už budou lepší podmínky pro její realizaci.

Co budeme dělat letos?

Do obtížně řešitelných situací jsme se samozřejmě nedostali jenom my. A protože víme, jaké to je, rozhodli jsme se pomoci těm, kteří jsou na tom ještě hůře. Letos tedy budeme nabízet pomocnou ruku lidem, jejichž psychiku zasáhla válka a související nejistota.

Na tom budeme spolupracovat s desítkami odborníků z renomovaných institucí, jako jsou Fokus Praha, Drop In, Národní ústav duševního zdraví, Psychiatrická nemocnice Bohnice a řada dalších.

Nový formát Mezi ploty – od roku 2023 

V souvislosti s válkou na Ukrajině si většina lidí v naší zemi uvědomila, na které straně stojí a v jakém světě si přeje žít. Není to svět násilí a bezohlednosti, ale svět tolerance, ohleduplnosti a sounáležitosti mezi lidmi. Počáteční euforie sice nemůže trvat donekonečna, ale je důležité aby ji nenahradily pocity vyčerpání a beznaděje. Proto chceme silou značky Mezi ploty přispět k tomu, aby pozitivní nálada ve společnosti zůstala zachována.

V příštím roce tedy spustíme novou podobu projektu, která bude vedle festivalu zahrnovat celoroční působení na veřejnost formou atraktivních videí. Při tom již nepůjde pouze o duševní zdraví, ale také o zviditelňování lidí, kteří svou každodenní činností mění svět v lepší místo k životu. Ať jde o neviditelnou, ale nepostradatelnou práci hasičů, zdravotních sester, učitelů a mnoha dalších, nebo o skutečné průlomy ve vědě a technologiích.

Festival, na kterém Vás rádi přivítáme, se stane vrcholem těchto aktivit.

O dalším vývoji projektu Mezi ploty Vás budeme informovat na našem webu i na facebookových stránkách.

Pokud nám zachováte věrnost, ocitnete se po boku významných osobností, které se již staly patrony našeho projektu: herce, pedagoga a spisovatele Arnošta Goldflama, herce Jana Potměšila, herečky Vilmy Cibulkové, hudebního publicisty, herce a hudebníka Pavla Anděla a řady dalších.

Všem Vám od srdce děkujeme za dosavadní přízeň. I díky ní se festival Mezi ploty stal událostí s mezinárodním přesahem. Již dvakrát jsme totiž od Evropské asociace festivalů obdrželi prestižní označení EFFE Label. Mezinárodní porota doslova uvedla, že festival Mezi ploty je „velice populární u širokého publika, propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry. Má kvalitní dramaturgii a obrovský společenský dopad.“

Váš zájem je tím, co nám dodává sílu, abychom v tomto krásném projektu dokázali pokračovat. Pevně věříme, že 30. ročník v roce 2023 naplní Vaše i naše očekávání. Držte nám prosím palce.

Za tým festivalu Mezi ploty

Robert Kozler
ředitel projektu

Chcete se na cokoliv doptat? Vaše otázky rádi zodpovíme na adrese: [email protected]