Srdce alternativní zóny | Stages | Mezi Ploty

Filtrovat

Sobota 26.5.

PhDr. Martin Dlabal, Ph.D. - Možnosti a limity hypnoterapie

PhDr. Martin Dlabal, Ph.D. – Možnosti a limity hypnoterapie

13:15 - 14:00 | Srdce alternativní zóny

Dá se využít hypnóza v psychologii? Společně s PhDr. Martinem Dlabalem, Ph.D. z Institutu hypnózy se seznámíme se možnostmi a limity hypnoterapie.

Zavřít
Mgr Jiří Černý - Mezi Jungem a Rogersem

Mgr Jiří Černý – Mezi Jungem a Rogersem

14:45 - 15:30 | Srdce alternativní zóny

Carl Ransom Rogers a Carl Gustav Jung, dva velikáni psychologického a psychoterapeutického světa a nebe. Na první zběžný pohled zastánci vzájemně protikladných přístupů, postupů, postojů, teoretických východisek i praktických dopadů na psychoterapeutickou praxi. Na druhý pohled můžeme vidět a porovnávat mnohé společné, byť třeba vyjádřené jinými pojmy. V čem vidí nejdůležitější potenciál růstu a v čem naději na zbavení se potíží? Jak rozdílně či podobně se v obou směrech pracuje třeba se sny, imaginací, asociací? A věřili byste, že zásadní rozdíl je ve způsobu použití tak elementárního prvku dialogu, jakým je otázka?

Zavřít
Sociální klinika - Biosyntéza jako holistická psychoterapeutická práce s tělem, pocity i myslí

Sociální klinika – Biosyntéza jako holistická psychoterapeutická práce s tělem, pocity i myslí

16:15 - 17:00 | Srdce alternativní zóny

Biosyntéza je celostním psychoterapeutickým přístupem propojujícím myšlení, prožívání, tělovou a psychospirituální zkušenost. Martin Hofman ze Sociální kliniky vám představí její základní pojmy a koncepty. Ochutnáte biosyntézu i prostřednictvím vlastního zážitku a krátkého vnímání vlastního těla. Prostor bude také na otázky, povídání a sdílení.

Zavřít
Kde začíná alkoholismus?

Kde začíná alkoholismus?

17:45 - 18:30 | Srdce alternativní zóny

Alkoholismus… kde začíná a jak končí? Je možné kontrolovaně pít? Jak poznám, že mám s alkoholem problém? Jaké jsou možnosti léčby alkoholismu? Pro tyto a mnohé jiné (VAŠE) otázky je zde prostor…

Zavřít
Dýchám, dýcháš, dýcháme – meditace ve virtuální realitě

Dýchám, dýcháš, dýcháme – meditace ve virtuální realitě

19:15 - 19:45 | Srdce alternativní zóny

Vidím stín pomalu nabývající tvaru – mořská želva propluje těsně kolem mě a mizí v dáli. Nohama stojím pevně na zemi a nad sebou zahlédnu třpyt hladiny moře. Je to sen? Nikoliv, jde o jeden z mnoha relaxačních programů využívající potenciál virtuální reality. Moderní technologie, nejčastěji právě virtuální realita, se v poslední době hojně využívají k léčbě duševních onemocnění – ať už se jedná o terapii úzkostných poruch (např. fobie z výšek či hmyzu) nebo poruch příjmu potravy. Využívány jsou ale i relaxační a meditační programy, jejichž dosah bývá větší – zájem o ně jeví jak jednotlivci, tak celé firmy.
Během této diskuze bude představen aktuálně probíhající výzkum Národního ústavu duševního zdraví, v rámci kterého vyvíjíme aplikaci zaměřenou na nácvik mindfulness (schopnosti všímavosti). Téměř každý z nás se asi někdy setkal s meditačním dechovým cvičením, hodně z nás ho pravděpodobně zkusilo na vlastní kůži. Krátký nádech, jedna, dva, tři, dlouhý výdech… A znova. Představte si ale, že během plnění této instrukce sedíte v otevřeném vesmíru a máte před sebou postavu, jejíž srdce bije v rytmu toho vašeho a upozorní vás, kdykoliv se vaše dýchání změní a mysl se začíná toulat. začíná toulat.
V rámci diskuze se dozvíte nejen další podrobnosti o tomto výzkumu (včetně toho, kde bude možné si aplikaci vyzkoušet), ale i základní principy mindfulness a dechových cvičení, jejich využití v klinické praxi nebo představení dalších zajímavých VR aplikací, které se na dech a meditaci soustředí.
Odborník: Mgr. Anna Francová, Národní ústav duševního zdraví

Zavřít

Neděle 27.5.

PhDr. Martin Dlabal, Ph.D. - Možnosti a limity hypnoterapie

PhDr. Martin Dlabal, Ph.D. – Možnosti a limity hypnoterapie

13:15 - 14:00 | Srdce alternativní zóny

Dá se využít hypnóza v psychologii? Společně s PhDr. Martinem Dlabalem, Ph.D. z Institutu hypnózy se seznámíme se možnostmi a limity hypnoterapie.

Zavřít
Krizové centrum RIAPS - Kognitivně-behaviorální terapie: udělejte si jasno

Krizové centrum RIAPS – Kognitivně-behaviorální terapie: udělejte si jasno

14:45 - 15:30 | Srdce alternativní zóny

Proč Světová zdravotnická organizace doporučuje KBT jako metodu první volby u nejrozšířenějších psychických poruch? Jak se liší staré a nové přístupy v KBT? Chcete nahlédnut do psychoterapeutické kuchyně a dozvědět se základní postupy KBT, které vám mohou pomoci už dnes? Víte, jak pro sebe najít toho správného psychoterapeuta?
odborník: MUDr. Robert Kačeňák, psychiatr, kouč a psychoterapeut

Zavřít
Krizové centrum RIAPS - O psychické krizi a možnostech pomoci

Krizové centrum RIAPS – O psychické krizi a možnostech pomoci

16:15 - 17:00 | Srdce alternativní zóny

Život přináší nejen radostné chvíle, ale také nás vystavuje situacím, které jsou těžké a náročné. Co lze dělat, když se ocitneme v obtížné životní situaci, která ohrožuje naše duševní zdraví? Jaké jsou možnosti svépomoci a kdy je dobré vyhledat pomoc odborníka? Co dělat, když chcete pomáhat lidem v krizi na profesionální úrovni? Hovořit se bude o krizové pomoci, kterou mají lidé k dispozici a mnohdy o ní ani neví.
odborník: MUDr. Robert Kačeňák, psychiatr, kouč a psychoterapeut

Zavřít
Krizové centrum RIAPS - Analytická psychologie jako prostředek k poznání vnitřního světa

Krizové centrum RIAPS – Analytická psychologie jako prostředek k poznání vnitřního světa

17:45 - 18:30 | Srdce alternativní zóny

Živá emoční reakce na zdánlivě banální situaci, význam snu, opakující se situace navzdory snaze se jim vyhnout. Tomu všemu a dalšímu lze porozumět i díky analytické psychologii C. G. Junga. Hovořit se bude o základních pojmech tohoto hlubinného směru a jejich přínosu k porozumění vlastnímu prožívání.

odborník: Mgr. Tomáš Holcner, klinický psycholog CSSP – KC RIAPS

Zavřít
Freya - Sexuální asistence, její možnosti a limity

Freya – Sexuální asistence, její možnosti a limity

19:30 - 20:00 | Srdce alternativní zóny

Téma sexuální asistence je určeno pro osoby s hendikepem, seniorům a seniorkám. Seznámíme vás s limity a možnostmi jaké sexuální asistence má, jak funguje v zahraničí, jaká má pravidla a právní ukotvení v České republice. Jaké to bylo zakládat sexuální asistenci v ČR a v čem může pomoci rodinám, pracovníkům a pracovnicím pomáhajících profesí? Téma sexuální asistence s vámi budou otvírat Lucie Šídová a Petra Hamerníková z organizace Freya.

Zavřít

Změna programu vyhrazena.