Divadlo za plotem | Stages | Mezi Ploty

Filtrovat

Sobota 25.5.

Divadlo Na Fidlovačce – Po Fredrikovi

Divadlo Na Fidlovačce – Po Fredrikovi

11:30 - 13:20 | Divadlo za plotem

„Zamilovanost je někdy děsně náročná věc. Všichni to tvrděj a někdo to i skutečně zažil, nicméně bejt zamilovanej do Fredrika bylo chvílema naprosto nesnesitelný. Když jsem se do něj takhle po uši zamiloval, stalo se mimo jiný tohle:
:: Denně jsem spal průměrně tři hodiny. :: Nemoh jsem jíst, a tak jsem zhubnul osm kilo. :: Ostatní si začali myslet, že beru amfetaminy nebo éčko nebo něco na ten způsob. :: Připadalo mi, že je možný úplně všechno. Jako kdyby mi hlavou zněla neskutečně krásná písnička o tom, že život je hra a my ji teď jdeme hrát.“

Monodrama současného švédského autora Mattiase Brunna Po Fredrikovi je jako výkřik – vyjadřuje zároveň ohlušující radost z vášně, z lásky a z krásy života, zároveň bolest zklamání, temnotu pomsty a smutku ze smrti. Je možné žít po Fredrikovi? Inscenaci, která dokázala okouzlit již stovky evropských diváků, pro Komorní Fidlovačku připravuje režisér Lukáš Pečenka s Janem Fantou v hlavní roli.

 

Galerie

Zavřít
Milostný trojúhelník

Milostný trojúhelník

14:30 - 15:30 | Divadlo za plotem

Trojice herců vstupuje na jeviště vždy bez předem daného scénáře. Průběh představení tak připomíná chůzi po laně, kde hrozí nebezpečí pádu a zároveň, když se vše daří, máte pocit, že se dotýkáte hvězd. Situace, postavy, zápletky, charaktery, písničky i tance, to vše se rodí až na jevišti přímo ve světlech právě vznikajícího představení. Herci a publikum se najednou v roli scenáristů i režisérů propadají do světa fantazie, do společného tvoření hry. „Milostný Trojúhelník“ tematicky čerpá ze života samotného, ale i z různých snových a intuitivních zážitků, noří se do nekonečného a neuchopitelného světa fantazie. To, co ve všech jimi vytvořených hrách převládá, je humor, smysl pro detail, střih a karikaturu běžných postupů a životních situací. Příběhy, které se takto vynoří z přítomnosti a atmosféry daného okamžiku, ožijí jen pro tento jediný den a už se nikdy nezopakují. Proběhne drama, několik srdceryvných scén, komických paradoxů, absurdních až snových výjevů a nakonec Vás překvapí, že na jevišti byli jen herci, světla a pár rekvizit…
Hrají: Anna Polívková, Martin Zbrožek a Marek Zelinka

Galerie

Zavřít
Divadlo v Řeznické – Poslední sezení u doktora Freuda

Divadlo v Řeznické – Poslední sezení u doktora Freuda

17:30 - 19:00 | Divadlo za plotem

Děj divadelní hry Marka St. Germaina se odehrává v londýnském domě legendárního analytika mysli a zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, který sem pozve vycházející akademickou hvězdu a budoucího klasika fantasy literatury C. S. Lewise. (Lewis byl jedním z nejúspěšnějších spisovatelů moderní britské historie a spolu s Tolkienem vůdčí osobností neformální literární skupiny Inklings. Vedle slavných Letopisů Narnie je známý díky svému dílu z oblasti středověké a renesanční literatury a křesťanské apologetiky.)
Lewis se obává, že byl pozván na kobereček za to, že Freuda satiricky zobrazil ve své nedávné knize. Brzy si však uvědomí, že Freud má na srdci mnohem důležitější věci. V den, kdy Británie vstupuje do druhé světové války, se spolu Freud a Lewis přou o Boží existenci, povahu lásky a sexu a smysl života, a to jen dva týdny předtím, než se těžce nemocný Freud, který trpí rakovinou čelisti, rozhodne ten svůj ukončit.
Hrají: Pavel Rímský a Martin Finger

 

Galerie

Zavřít
SpoluHra – Gedeonův uzel

SpoluHra – Gedeonův uzel

20:30 - 22:00 | Divadlo za plotem

Učebna 5. třídy, předměstí Chicaga, duben…
Učitelka Heather přijímá nečekanou návštěvu, matku jednoho ze svých žáků, Corryn.
Očistný rozhovor dvou žen, nejen o problémech soudobé výchovy. Emotivní hra o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží…
Vilma Cibulková byla za roli Corryn nominována na Nejlepší ženský herecký výkon roku 2017.
Hrají: Vilma Cibulková a Betka Stanková

Galerie

Zavřít

Neděle 26.5.

Divadlo MeetFactory – Jasno lepo podstín zhyna

Divadlo MeetFactory – Jasno lepo podstín zhyna

12:00 - 13:30 | Divadlo za plotem

Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna
„Kdykoliv lidi mají na vybranou a jedna z možností je čekat, tak si ji vyberou.”

Ray žije sám v domě svého otce. Bez vazeb, bez vztahů, bez spřízněné duše a vlastního místa na světě. Jednoho dne si v útulku pořídí zohaveného jednookého psa. Tím začíná silný příběh jedné atypické lásky, který je dobrodružnou a očistnou cestou napříč čtyřmi ročními obdobími, během nichž dochází k postupnému odhalování Rayovy komplikované minulosti.

Román Jasno lepo podstín zhyna o ničivých následcích izolace a hojivé síle soucitu, blízkosti a náklonnosti se na divadelní scéně objevuje vůbec poprvé. Předloha byla oceněna v roce 2017 Magnesií Literou za nejlepší překlad roku. V roce 2018 byla Eva Salzmannová za ztvárnění ústřední role v tomto monodramatu nominována na Cenu Thálie, Cenu divadelní kritiky a Cenu Divadelních novin.

Hraje: Eva Salzmannová

Galerie

Zavřít
A studio Rubín – Já, mé druhé já a já a

A studio Rubín – Já, mé druhé já a já a

16:00 - 17:10 | Divadlo za plotem

„Bojím se to vyslovit… Nakonec To však bude muset ven, jsem oběť svých citů!“

Zpověď současného třicátníka, jako sebeironická, ale i sebestředná show. Scénář? No, známe to všichni: Po několikaletém vztahu přichází rozchod. Jenže nám už není dvacet. Je nám třicet a náhlá samota budí strach. V nově nabyté „svobodě” se roztáčí kolo seznamování, vzplanutí, zklamání, zbabělých útěků, nedorozumění a více než úsměvné trapnosti. Ale i když se všechno tváří tak osudově a zásadně, nic vlastně není ono. A pokud je to ono, tak to zase není ono pro toho druhého. Přímý přenos vztahového chaosu a hledání… No, dopadne to asi celkem… dobře, no…
Úspěšný blog Jiřího Vaňka v podobě scénické bittersweet komedie velkoměstských mravů. Sonda do duší současných třicátníků s nebývale autentickou dvojicí König‒Mikulová.

Podle blogu Jiřího Vaňka Adam Svozil a Kristýna Kosová
REŽIE A VÝPRAVA: Kristýna Kosová a Adam Svozil

HRAJÍ: Miroslav König a Nataša Mikulová

Galerie

Zavřít
Bohnická divadelní společnost – Píseň písní a jiné historky (fragmenty)

Bohnická divadelní společnost – Píseň písní a jiné historky (fragmenty)

18:20 - 19:20 | Divadlo za plotem

Nejnověji nastudovaná inscenace Bohnické divadelní společnosti rozehrává s oblibou dramatizovanou nejkrásnější píseň Šalamounovu: lyrický, bytostně erotický a zároveň spirituální starozákonní „svatební svitek“. V pokřiveném (online) zrcadle dneška zažíváme příběh Milého a Milé, příběh dost možná hořkosmutný, skeptický a přitom romantický, příběh milosti a trapnosti, odevzdání, naděje a vzruchu, věčně číhající prázdnoty a odcizení…

Hrají: Petra Lustigová j.h., Z. Červenková, P. Korpas, J. Ortmann, M. Ottomanský, M. Pražáková, J. Roth, P. Schrank, L. Sláma, J. Vrba ad.

BDS je experimentální divadelní soubor složený z herců s psychiatrickým onemocněním, profesionálních divadelníků a přátel. Soubor vznikl v roce 1991 na půdě PL v Bohnicích, od roku 1996 sídlí a zkouší v domovském Studiu Citadela v centru Prahy (www.studiocitadela.cz #delacita).

Galerie

Zavřít
Vosto5 – Slzy ošlehaných mužů

Vosto5 – Slzy ošlehaných mužů

20:30 - 22:00 | Divadlo za plotem

Osudový příběh nejúspěšnějšího českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty v loutkohereckém pozdravu Divadla Vosto5 podkrkonošským ochotníkům.
Sto let po největší české sportovní tragédii stále s jistotou nevíme, co přesně se tenkrát stalo na krkonošském Zlatém návrší.
„…ještě bojoval, ale smrt tiskla svůj ledový ukazováček neodbytně na jeho srdce…“
Když spolu ošlehaní účastníci zrušeného závodu, Češi, Němci a Norové, muži jedné krve, stáli nad tělem Bohumila Hanče, plakali všichni. Jak uvěřit, že ten nejdokonalejší z nich, nejlepší, nejstatečnější a vždy ochotný pomáhat druhým, leží tu náhle mrtev a nic ho už nevrátí životu.

Hrají: Ondřej Bauer, Kristýna Liška Boková / Renata Prokopová, Tomina Jeřábek, Petr Prokop a Ondřej Cihlář

Galerie

Zavřít

Změna programu vyhrazena.